Resultat

2016

Finska mästerskapen i Mariehamn

Historiska resultat, FM, NM, Ranking och Mariehamnsregattan >>

2015
 
606 Ranking 2015

2014

606-ranking-resultat-2014

2013

606-ranking slutlig

Finska mästerskapen 30-1/9 HSS

Hangöregattan 6-7/7
1 FIN 17 Nyström Andy Levant ESS 7.0
2 FIN 61 Knip Matias HSS  7.0
3 FIN 40 Fleege Morris La valetta NJK  14.0
4 FIN 46 Röttsches Dominik HSS  18.0
5 FIN 42 Seppälä Mika HSS  26.0
6 FIN 2  Halttunen Ruusu BS 28.0

NJK Ranking 115-16/6

2012
606 ranking resultat 2012
606 SM/FM FinalResults

Mariehamnsregattan 14-15/7
Resultat >>

Hangöregattan 6-7/7
Resultat >>

NJK 606 ranking 9-10/6
1 Birgi FIN 22 Jesse Kylänpää RPS 9.0
2 Carl-Philip FIN 6 Berndt Barner-Rasmussen NJK 10.0
3  FIN 39 Freddy Markelin NJK 13.0
4 Oras FIN 76 Pekka Aalto RPS 19.0
5 Silvia FIN 60 Mikael Ahlström NJK 23.0
6 Karabalja FIN 59 Jonas Slotte NJK 25.0
7 Levanto FIN 17 Andy Nyström NJK 30.0
8 Selma FIN 35 Kim Aganimov ESF 34.0
9 MMC FIN 66 Mikaela Fors NJK 40.0
10 Sea Air FIN 12 Victoria Mankki BS 47.0

2011

RANKINGLISTA 2011 >>

Raumo 18-19/6
1 FIN 22 Birgi RPS Jesse Kylänpää/Toni Kujansuu 7.0
2 FIN 76 Oras RPS Pekka Aalto Ossi Aalto 8.0
3 FIN 74 Länsi-Suomi RPS Pekka Lehmuskallio/Eero Luotonen 9.0
4 FIN 77 Hollming RPS Kalle Knihti/Mikko Mäki 16.0
5 FIN 75 Sataservice RPS Leena Laiho/Heidi Koskinen/Marianna Hanni 22.0
6 FIN 12 Sea Air BS Victoria Mankki/Susanne Homèn/Asta Salo 22.0
7 FIN 2 BS Pauliina Halttunen/Andrea Söderholm/Kyra Koponen 29.0

Hangöregattan 1-3/7
1 FIN 22 Birgi Kylänpää Jesse RPS  4.0
2 FIN 12 Sea Air Mankki Victoria BS  9.0
3 FIN 77 Hollming Laiho Leena RP 12.0
4 FIN 9 Saijonmaa Maija NJK 15.0
5 FIN 2 Miss Behave Pauliina Halttunen BS  16.0
6 FIN 66 Backas Johanna NJK 21.0

Mariehamnsregattan 16-17/7
RESULTAT >>

Finska mästerskapen Esbo, 26-28/8
RESULTAT >>

Baltic Dinghy 10-11/9
1 FIN 21 Niemi Uunila NJK 12
2 FIN 17 Andy Nyström Kalle Pihl NJK 12
3 FIN 22 Jesse Kylänpää Toni Kujansuu RPS 12
4 FIN 6 Berndt Barner-Rasmussen Saku Santavirta NJK 15
5 FIN 35 Kim Aganimov Andrei Aganimov ESF 25
6 FIN 77 Mikko Mäki Kalle Knihti Rauman purjehdusseura 26
7 FIN 40 Micke Fleege Max Fleege, Jan Fleege HSS 29
8 SWE 868 Carl Krause   BS 31
9 FIN 12 Victoria Mankki Susanne Homén, Asta Salo BS 37
10 FIN 66 Maija Saijonmaa Anne-Mari Laiho NJK 48
11 FIN 2 Pauliina Halttunen Kyra Koponen, Ruusu Halttunen BS 50

2010
Finska Mästerskapen i Mariehamn, 16-18/7
RESULTAT >>

Baltic Dinghy, 11-12/9
1 FIN 6 Berndt Barner-Rasmussen Juho Wallenius NJK
2 FIN 21 Toni Okkonen Johan Uunila NJK
3 FIN 41 Janne Ikonen Aleksi Lehtonen Kuops
4 FIN 40 Carl Krause Mikael Fleege NJK
5 FIN 66 Christian Borenius Andreas Johanson BS
6 FIN 59 Manni Borg TBA NJK
7 FIN 7 N.Sundelin M.Welin NJK
8 FIN 61 Magnus Silén Mats Silén NJK
9 FIN 12 V.Mankki Asta Salo, Susanne Homén BS
10FIN 2 Marina Schnitt Andrea Söderholm, Pauliina Halttunen BS
11FIN 17 Andy Nyström Vincent Nyström NJK
12FIN 42 Pessi Pursiainen Ilari Lemponen KPS
13FIN 9 Susanne Kuusansalo Jessica Silén NJK

2009
Finska mästerskapen, Raumo, 21-23/8
RESULTAT >>

Mariehamnsregattan, 11-12/7
RESULTAT >>

Hangöregattan, 3-4/7
1 FIN-60  NJK Jon Eriksson  12.0
2 FIN-6  NJK Berndt Barner-Rasmussen 23.0
3 FIN-61  NJK Markus Hellström 26.0
4 FIN-9  NJK Jan Österman 32.0
5 FIN-22  NJK Kenneth Nysten 25.0
6 FIN-59  Njk Robert Ingman 28.0
7 FIN-21  HSK Tapio Nissilä 27.0
8 FIN-2  BS  Victoria Mankki 54.0
9 FIN-12  BS  Johanna Lindfors 57.0
10 FIN-77  RPS Annika Leeve 60.0

2008
Resultat Baltic Dinghy 13-14/9
1 FIN-60  John Winquist S Lehtinen NJK
2 FIN-64 Oscar Dannström ???   ÅSS
3 FIN-8  Otso Auterinen ???   M
4 FIN-43 Hauki Osmo Penttinen Mikko Hirvi HSK
5 FIN-7 Niklas Sundelin T Moring NJK
6 FIN-9 Andreas Hansson Jan Österman NJK
7 FIN-54 Jonas Dromberg Erik Båsk NJK
8 FIN-65 Mikael Ahlström Mikael Airas  NJK

Finska mästerskapen 29-31/9 EMK
1 PAF.FI FIN-68 Daniel Mattsson ÅSS 11.0
2 FIN-39 Freddy Markelin NJK  34.0
3 Vit Vecka FIN-71 Mathias Dahlman ÅSS  38.0
4 Chili FIN-28 Tom Borenius ÅSS 42.0
5 Birgi FIN-22 Seppo Ajanko NJK  42.0
6 MissIss FIN-60 John Winquist NJK 49.0
7 Karabalja FIN-59 Manni Borg  51.0
8 Levanto FIN-17 Nyström/Sandman NJK 53.0
9  FIN-64 Oscar Dannström ÅSS 57.0
10 Habanera FIN-61 Tusse Tallberg NJK  59.0
11 Madeleine FIN-21 Tobias Niemi NJK 64.0
12 Teddy FIN-8 Otso Auterinen M  73.0
13 Jalapeno FIN-65 Mikael Ahlström NJK  74.0
14 FarVäl FIN-36 Pontus Karlemo ESF 78.0
15 Victoria FIN-27 Bettina Lemström ESF  82.0
16 FIN-6 Berndt Barner-Rasmussen NJK 86.0
17 Hauki FIN-43 Osmo Penttinen HSK  106.0
18 Vlaletta FIN-40 Carl Krause NJK  117.0
19 Zizi FIN-2 Martin Uunila BS  119.0
20 s/y Ångest FIN-12 Mats Therman NJK 143.0
21 M:m C FIN-66 Rolf Backlund NJK 157.0
22 Henri Lloyd FIN-46 Tea Ekengren-Sauren NJK 161.0

Mariehamnsregattan 12-13/7
1 FIN-18 Röd Granit Henrik Lundberg Christian Johansson  ÅSS 13.0
2 FIN-68 Casinopaf Daniel Mattsson Johan Nyström  ÅSS 19.0
3 SWE-886 Whiter shade of pale Björn Lager Per Lindell  GKSS 24.0
4 FIN-59 Karabalja Staffan Lindberg Folke Dolke  ÅSS 26.0
5 FIN-60 MissIss John Winqvist Abe Kaakinen  NJK 32.0
6 FIN-4 Lila Marlene Henrik Johansson Markus Lindström  ÅSS 37.0
7 FIN-21 Madeleine Tobias Niemi Johan Uunila  NJK 49.0
8 FIN-28 CHILI Tom Borenius Jesper Bergvall  ÅSS  51.0
9 FIN-73 BRA Brage Jansson Anders Johnsson  ÅSS 55.0
10 FIN-22 Birgi Seppo Ajanko Risto Ajanko   RPS/NJK  58.0
11 SWE-918   Pelle Nihlmark Joakim Östner   S606K  68.0
12 FIN-57 Gula Änkan Sten-Gunnar Lindblom Guy D (lö)/Lasse P (sö)  ÅSS 71.0
13 SWE-920   Lars Östlundh Hans Mehlstrand   Gefle SS  71.0
14 FIN-71 Vit Vecka Mathias Dahlman Janne Helén   ÅSS  77.0
15 FIN-8 Eddy Greger Biskop Erik Rustner   ÅSS  81.0
16 SWE-879   Anders Hjelmblad Ulf Tjernberg   TBK 91.0
17 FIN-70 Palikaisa Markus Rönnberg Måns Lundberg Pia Bengts NJK 94.0
18 FIN-64 Lazy Daze Oscar Dannström Jana Lemberg   ÅSS  96.0
19 SWE-881 Implema Göran Ekdahl Georg Junborg   S606K  106.0
20 FIN-5 Rötjut Andreas Carlsson Janne Engblom   ÅSS  112.0
21 FIN-75 Sataservice Annaliisa Jaako Tuomas Kaitila   RPS 118.0
22 FIN-55 Lady Jane Dick Harju-Jeanty Erika Lindholm   ÅSS 123.0
23 SWE-500 SLAM Niklas Litoft Johan Frank   HKK 126.0
24 FIN-10 Bulls Eye Ken Lindberg Kaj Lindén   ÅSS 131.0
25 FIN-67 Polly Ester Josefine Gustafsson Ronny Haals   ÅSS 132.0
26 SWE 914 Freak Out Gunnar Rehn Linus Rehn   NYSS 144.0
27 SWE-821 Gråben Berndt Barner-Rasmussen Minna Barner-Rasmussen   NJK 147.0
28 FIN-74   Pekka Lehmuskallio Eero Luotonen   RPS/TPS 162.0
29 SWE-423 Spaed salat Håkan Andersson Jan Hallberg   OXSS 170.0
30 FIN-43 Hauki Osmo Penttinen Mikko Hirvi   HSK 176.0
31 SWE-112   Pekka Seitola Peter Lindberg   GSS 176.0
32 FIN-46   Tea Ekengren-Sauren Eki Heinonen/Petteri Poutiainen   NJK/TPS 177.0
33 FIN-32 Löken Johan Eklund Anders Nordlund   ÅSS 180.0
34 SWE-208 Passupp V Hasse Hansen Emil Hansen   GYC  184.0
35 FIN-1 Blådåre Linus Jansson Matte Roberts   ÅSS 226.0


Hangöregattan 3-5/7
1 FIN-54 Jonas Dromberg, Erik Båsk NJK
2 FIN-9 Berndt Berner-Rasmussen, Saku Santavirta  NJK
3 FIN-2 Martin Uunila, Johan Uunila BS
4 FIN-61 Markus Hellström, Mikael Hellström NJK
5 FIN-43 Osmo Penttinen, Mikko Hirvi
6 FIN-12 Jakob Skand, Mats Therman
7 FIN-58 Mchaela Böckelman,

2007
Baltic Dinghy Ranking 8-9/9
1 FIN 39 Freddy Markelin, Paki Lindeman   NJK
2 FIN 60 John Winquist, Thomas Hallberg   NJK
3 FIN 43 Sami Tamminen, Teemu Anttila   HSS
4 FIN 61 Silja Lehtinen, Silja Kanerva   NJK
5 FIN 55 Timi Lampén, Timo Nurmilaukas   BS
6 FIN 59 Manni Borg, Jonas Slotte   NJK
7 FIN 71 Mattias Dahlman    ÅSS
8 FIN 54 Jonas Dromberg, Erik Båsk   NJK
9 FIN 9  Andreas Hansson, Jan Österman   NJK
10 FIN 65 Mikael Ahlström, Mikael Airas   NJK
11 FIN 35 Kim Aganimov, Andrei Aganimov   ESF
12 FIN 44 Janne Salmela, Henri Koski   HSK
13 FIN 22 Risto Ajanko, Wille Pietarinen  NJK
14 FIN 2  Martin Uunila, Julia Uunila   BS
15 FIN 12 Jakob Skand, Martin Silfverberg NJK
16 FIN 49 Christian Thomé, Kricke Malm   BS
17 FIN 33 Ted Schauman,R Luojola,A Saarto TPS
18 FIN 7  Niklas Sundelin, Tom Nickels   NJK
19 FIN 66 Rolf Backlund, Jari RuotsalainenNJK

Mariehamnsregattan 14-15-/7
1 FIN 68 Daniel Mattsson Johan Nyström Casinopaf ÅSS
2 FIN 3 Brage Jansson Anders Johnsson Baby Blå ÅSS
3 FIN 18 Henrik Lundberg Christian Johansson Röd Granit ÅSS
4 FIN 60 John Winqvist Alpo Kaakinen Mississ NJK

Fullständigt resultat 

Finska mästerskapen 15-17/6 2007, NJK, Helsingfors
1 FIN 68 Daniel Mattsson Johan Nyström Casinopaf ÅSS
2 FIN 63 Petri Leskinen Mika Aarnikka   NJK
3 FIN 61 Tusse Tallberg Pasi Palmu Habanera NJK/HSK
4 FIN 60 John Winqvist Peter Westermarck Mississ NJK
5 FIN 21 Tobias Niemi Johan Uunila   NJK
6 FIN 39 Freddy Markelin Paki Lindeman  NJK

Fullständig resultat

2006

Ranking 2006

Finska mästerskapen 18-20/8 2006, Borgå
1. Casino Paf, Daniel Mattsson – Johan Nyström, ÅSS, 18 poäng.
2. Mississ, John Winqvist – Peter Westermarck, NJK, 23 p.
3. Petri Leskinen – Mika Aarnikka, NJK, 34 p.
4. Zizi, Johan Uunila – Tobias Niemi, NJK, 37 p.
5. Mathias Dahlman – Anders Johnsson, ÅSS, 38 p.
6. Lila Marlene, Henrik Johansson – Markus Lindström, ÅSS, 47 p

Resultat FM 2006

2005

Finska mästerskapen 17-19/6 2005, TPS, Åbo
1 FIN  2  Mattsson Daniel, Nyström Johan ÅSS
2 FIN  25  Niiniranta Antti, Stenberg Antti TPS
3 FIN  61  Leskinen Petri, Aarnikka Mika  NJK
4 FIN  55  Mathias Dahlman, Anders Johnsson ÅSS
5 FIN  4  Johansson Henrik, Lindström Markus ÅSS
6 FIN  60  Winquist John, Westermarck Peter NJK
7 FIN  29  Kaakinen Alpo, Palmu Pasi MP
8 FIN  39  Freddy Markelin, Lindeman Paki NJK

Resultat FM 2005

Annonser